ΣτρατηγικήΣυνεργασία #1: ‘Best Route to ACA’

Το πτυχιακό πρόγραμμα του P.A. College, B.A. (Hons) στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (με εξειδίκευση στη Λογιστική και στα Χρηματοοικονομικά), σε συνεργασία με το ICAEW είναι το μόνο προπτυχιακό πρόγραμμα στην Κύπρο, το οποίο προσφέρει 12 απαλλαγές από τις 15 εξετάσεις ACA σε πτυχιακό επίπεδο αλλά συνάμα και σημαντική επαγγελματική κατάρτιση. Αυτό επιτυγχάνεται  σε συνεργασία με το ICAEW. Το P.A. College έχει ενσωματώσει σε αυτό το πτυχιακό πρόγραμμα ένα πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης διάρκειας δώδεκα μηνών σε συνεργασία με έγκριτους ελεγκτικούς οίκους στην Κύπρο.

Αυτό το υβριδικό πρόγραμμα λειτουργεί αποκλειστικά με σκοπό να προετοιμάσει προπτυχιακούς  φοιτητές για ανωτέρου επιπέδου επαγγελματική καριέρα στον κλάδο της Λογιστικής/Ελεγκτικής.  Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι φοιτητές λαμβάνουν εξαιρετικής ποιότητας σύγχρονη μόρφωση και εμπειρία, αποκτώντας πρακτικές και θεωρητικές ικανότητες στη Λογιστική, στα Οικονομικά, στη Φορολογία (Taxation), στο Λογιστικό Έλεγχο (Auditing) και στις Επιχειρήσεις, παίρνοντας ταυτόχρονα 12 απαλλαγές από τις 15 εξετάσεις του επαγγελματικού τίτλου ACA του ICAEW.  Παράλληλα με τις ακαδημαϊκές τους σπουδές, οι φοιτητές έχουν το προνόμιο συμμετοχής σε ένα μοναδικό πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης σε έγκριτους ελεγκτικούς οίκους στην Κύπρο εξασφαλίζοντας 200 μέρες πρακτικής εργασιακής εμπειρίας, από τις 450 μέρες τέτοιου είδους εμπειρίας που απαιτούνται για την απόκτηση του επαγγελματικού τίτλου ACA. Οι απόφοιτοι του ‘Best Route to ACA  εργοδοτούνται σε έγκριτους ελεγκτικούς οίκους.