4η Ετήσια Ημερίδα Πληροφορικής

Tο Τμήμα ‘Πληροφορική στις Επιχειρήσεις’ του P.A. College διοργάνωσε την Τρίτη 24 Απριλίου 2018 την 4η Ετήσια Ημερίδα Πληροφορικής. Σκοπός της Ημερίδας Πληροφορικής είναι να διευρύνει τις γνώσεις των φοιτητών αλλά και την αντίληψή τους όσον αφορά το πλήθος εφαρμογών του ευρύτερου τομέα της Πληροφορικής.

Η φετινή Ημερίδα Πληροφορικής είχε διεπιστημονικό χαρακτήρα και οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάλεξη από επισκέπτη καθηγητή στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+. Το θέμα της διάλεξης είχε σαν κεντρικό θέμα τη ‘Σχεδιαστική λογική’ (Design thinking). Η κεντρική ιδέα στην οποία είναι βασισμένη αυτή η μεθοδολογία είναι ότι ‘ο σχεδιασμός είναι τρόπος σκέψης και λογικής’ που μπορεί να εφαρμοστεί για την εύρεση καινοτόμων λύσεων σε επιχειρηματικά, εμπορικά, κοινωνικά, περιβαλλοντικά και άλλα σύγχρονα προβλήματα. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι φοιτητές ενημερώθηκαν για πραγματικές περιπτώσεις στις οποίες εφαρμόστηκε με επιτυχία η σχεδιαστική λογική με απώτερο στόχο την «ενσωμάτωση των αναγκών των ανθρώπων, των δυνατοτήτων της τεχνολογίας και της ανάγκης για επιτυχία στον επιχειρηματικό τομέα" (Tim Brown, CEO της IDEO). Η σχεδιαστική λογική αποτελείται από μια σειρά επαναλαμβανόμενων φάσεων που περιλαμβάνουν την εμπάθεια με τους χρήστες, τον προσδιορισμό του προβλήματος, την εξαγωγή ιδεών και λύσεων, τη δημιουργία πρωτοτύπων και τη συνεχή δοκιμή.