Τελετή Αποφοίτησης 2023

Η τελετή αποφοίτησης του P.A. College διεξήχθη την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 στο Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας, στην παρουσία των Αρχών της πόλης, και σηματοδότησε την ολοκλήρωση 40 χρόνων ακαδημαϊκής αριστείας και προσφοράς.

Ο Διευθυντής του Κολλεγίου, Δρ. Ανδρέας Πατσαλίδης, αναφέρθηκε στην επιτυχημένη λειτουργία και άριστη ακαδημαϊκή προσφορά των 40 χρόνων του Κολλεγίου τονίζοντας ότι η ίδρυση του P.A. College ήταν όραμα ζωής για να λειτουργήσει το πρώτο ανώτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Λάρνακα.  Επίσης τόνισε ότι με πολλές προσπάθειες το Κολλέγιο καταξιώθηκε να είναι το καλύτερο Business School στην Κύπρο με διακρίσεις τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό.  Αναφορά έγινε στις σημαντικές συνεργασίες του Κολλεγίου με το Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ACA) και το Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) τονίζοντας ότι το P.A. College ήταν το πρώτο ανώτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Κύπρο που πήρε τις μέγιστες απαλλαγές από τις εξετάσεις τους. Παγκόσμια πρωτιά είναι και η συνεργασία με τους ACA  και την KPMG για το στρατηγικό πρόγραμμα “One year paid internship”.

Ο Δρ. Πατσαλίδης αναφέρθηκε και στη συνεργασία με το Keele University, ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου, το οποίο αναγνωρίζει τα πρώτα δύο έτη σπουδών του Κολλεγίου ως ισότιμα με τα δικά του.

Επίσημοι ομιλητές της βραδιάς ήταν ο έντιμος Δήμαρχος της Λάρνακας, κος Ανδρέας Βύρας, η κα Χριστιάνα Διόλα, ICAEW Director Europe, European Region, o κος Μάριος Ευριπίδου, Business Relationship Manager ACCA, Cyprus, Greece, Malta και η εξωτερική εξετάστρια, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, Δρ. Ντούσκα Ρόζενμπερκ. Αξίζει να αναφερθεί ότι η Δρ. Ντούσκα Ρόζενμπερκ δήλωσε εντυπωσιασμένη με τα πρότυπα αριστείας από την πανεπιστημιακού επιπέδου εκπαίδευση που παρέχεται στο P.A. College όπως επίσης και με το ψηλό επίπεδο, τη σκληρή δουλειά και την αφοσίωση των φοιτητών.

Στη συνέχεια, οι τελειόφοιτες, Ζhanet Zhorova και Σοφία Προδρόμου συγκίνησαν το κοινό με τις αποχαιρετιστήριες  ομιλίες τους, στην Αγγλική και την Ελληνική γλώσσα αντίστοιχα, αναφερόμενες στο συναισθηματικό ταξίδι της γνώσης και των εμπειριών που απέκτησαν στο P.A. College.

Κατά τη διάρκεια της τελετής επιδόθηκαν στους απόφοιτους του Κολλεγίου τα πτυχία τους και απονεμήθηκαν βραβεία σε αυτούς που πρώτευσαν στη χρονιά ή στον κλάδο τους.

Ακολούθησαν ευχαριστίες προς όλα τα άτομα και οργανισμούς που προσέφεραν βραβεία. Μετά την ολοκλήρωση της τελετής ακολούθησε δεξίωση κοκτέιλ στην οποία όλοι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλεσμένοι.