Τελετή Αποφοίτησης P.A. College Executive Business School 2019

Η τελετή αποφοίτησης του P.A. College διεξήχθη την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2019 στο Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας και σηματοδότησε την ολοκλήρωση ακόμα μίας επιτυχημένης ακαδημαϊκής χρονιάς.

Ο Διευθυντής του Κολλεγίου, Δρ. Ανδρέας Πατσαλίδης, αναφέρθηκε στην επιτυχημένη λειτουργία και άριστη ακαδημαϊκή προσφορά των 36 χρόνων του Κολλεγίου. Αναφορά έγινε στις 3 σημαντικές συνεργασίες του Κολλεγίου με το Ινστιτούτο των Chartered Accountants Αγγλίας και Ουαλίας που του δίνουν παγκόσμια πρωτιά και που είναι οι εξής: «The Grant Thornton Route to ACA» με την εταιρία Grant Thornton, «The Graduate Route to ACA» και «School Graduates Route to ACA» με την εταιρία KPMG.  Ο Δρ. Πατσαλίδης αναφέρθηκε επίσης σε ακόμη μια στρατηγική συνεργασία μεταξύ του Κολλεγίου και του Lomonosov Moscow State University όπου οι υποψήφιοι φοιτητές θα λαμβάνουν διπλό πτυχίο και θα μπορούν να εξασφαλίσουν τις 12 απαλλαγές από το Ινστιτούτο των Chartered Accountants Αγγλίας και Ουαλίας. Επιπρόσθετα, αναφέρθηκε στη συνεργασία μεταξύ του τμήματος Επαγγελματικών Σπουδών του P.A. College και της Σχολής Επαγγελματικών Σπουδών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου όπου με τον κοινό επαγγελματισμό τους και τα χρόνια εμπειρίας τους θα μπορούν να προετοιμάσουν τους μελλοντικούς πιστοποιημένους λογιστές.

Επίσημοι ομιλητές της βραδιάς ήταν ο κος Ανδρέας Αποστόλου, Διευθυντής στην KPMG Limited, Cyprus, η κα Δήμητρα Γυψιώτου, Partner στην Grant Thornton (Cyprus) Ltd και η εξωτερική εξετάστρια, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, Δρ. Ντούσκα Ρόζενμπερκ.

Επιπρόσθετα, η Δρ. Ντούσκα Ρόζενμπερκ δήλωσε εντυπωσιασμένη με τα πρότυπα αριστείας από την πανεπιστημιακού επιπέδου εκπαίδευση που παρέχεται στο P.A. College όπως επίσης και με την  ποικιλία των ταλέντων, τη σκληρή δουλειά και την αφοσίωση των φοιτητών.

Επιπλέον, οι τελειόφοιτοι, Χρίστος Σωτηρίου και Δήμητρα Παναγή συγκίνησαν το κοινό με τις αποχαιρετιστήριες  ομιλίες τους, στην Αγγλική και την Ελληνική γλώσσα αντίστοιχα, αναφερόμενοι στο συναισθηματικό ταξίδι της γνώσης και των εμπειριών που απόκτησαν στο P.A. College.

Κατά τη διάρκεια της τελετής επιδόθηκαν στους απόφοιτους του Κολλεγίου τα πτυχία τους και απονεμήθηκαν βραβεία σε αυτούς που πρώτευσαν στη χρονιά ή στον κλάδο τους.

Ακολούθησαν ευχαριστίες προς όλα τα άτομα και οργανισμούς που πρόσφεραν βραβεία. Μετά την ολοκλήρωση της τελετής ακολούθησε δεξίωση κοκτέιλ στην οποία όλοι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλεσμένοι.